Na zwołanym przez wojewodę Klęczara posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowiemałopolskie służby, inspekcje, straże i instytucje podsumowały swoje działania podczas wakacji. W spotkaniu uczestniczył także II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.
155 tys. uczestników wypoczynku w Małopolsce
–Według danych Małopolskiego Kuratora Oświaty w województwie małopolskim zorganizowano ponad 4 tys. wypoczynków dla dzieci i młodzieży. Uczestniczyło w nich ponad 155 tys. młodych osób. W naszym regionie wypoczywały także rodziny i goście z całej Polski i zagranicy. Przez małopolskie drogi podróżowali turyści podążający chociażby w stronę naszego południowego sąsiada i dalej do innych krajów Europy. Nie zabrakło wyzwań i trudnych sytuacji. Zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały prawie 47 tys. razy. Niestety 9 osób utonęło. Działania prewencyjne, edukacyjne, kontrolne i ratunkowe prowadzone były na wielu polach. Nie mieliśmy poważniejszychzdarzeń kryzysowych, choć niejednokrotnie podczas wakacji pogoda dawała nam się we znaki. Z pewnością kontrole pozwoliły uniknąć dodatkowych zagrożeń – dodaje wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.
Raport małopolskiej Policji
Funkcjonariusze małopolskiej Policji skontrolowali w okresie od 21 czerwca do 1 września blisko 90 tysięcy pojazdów. Konsekwencją tych działań było: ujawnienie 68 tysięcy wykroczeń, zatrzymanie 1047 praw jazdy i 4557 dowodów rejestracyjnych (w tym 1821 za nieprawidłowy stan techniczny). Kontrole pozwoliły także ujawnić 2149 przypadków niestosowania się do obowiązku jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa i 53 przypadki niewłaściwego przewozu dzieci. Policjanci wyeliminowali z ruchu 1529 kierujących prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu oraz 40 pod wpływem narkotyków. Skontrolowano też prawie 1100 autokarów – w jednym przypadku zatrzymano dowód rejestracyjny i uniemożliwiono dalszą jazdę.
Łącznie w 605 wypadkach drogowych 703 osoby zostały ranne (w tym 69 dzieci do lat 14), a 21 poniosło śmierć.
Policja prowadziła też akcję „Bezpieczny motocyklista”, w której szczególną uwagę poświęcono weekendom, kiedy to przypada największe natężenie ruchu motocyklistów. Skontrolowano 5897 motocyklistów, ujawniając 1518 wykroczeń. 576 z nich dotyczyło przekroczeń dozwolonej prędkości, a w tym 27 o 50km/h więcej w obszarze zabudowanym. Doszło do 48 wypadków z udziałem motocyklistów, w których zostało rannych 46 osób, a 2 poniosły śmierć.
Policjanci kontrolowali także miejsca sprzedaży oraz podawania napojów alkoholowych. Wykonali 9596 takich sprawdzeń. Ujawniono 90 nieletnich będących pod wpływem alkoholu i 19 pod wpływem środków odurzających.
Ujawniono 33 zdarzenia związane z brakiem właściwej opieki ze strony osób dorosłych – rodziców nad małoletnimi. W związku z brakiem opieki ze strony dorosłych doszło do 4 nieszczęśliwych wypadków, gdzie poszkodowanymi byli małoletni.
Policjanci prowadzili działania w zakresie poszukiwań i zaginięć osób małoletnich. Zgłoszono łącznie 88 ucieczek nieletnich (w tym 47 z miejsca zamieszkania i 41 z placówek wychowawczych), a także 22 zaginięcia małoletnich.
W ramach międzyinstytucjonalnych kontroli policjanci sprawdzali wspólnie z przedstawicielami Kuratorium Oświaty w Krakowie, Sanepidu i Państwowej Straży Pożarnej miejsca zbiorowego wypoczynku. Łącznie wykonano 1484 takie sprawdzenia, ujawniając 2 placówki, które nie miały zezwolenia na prowadzenie działalności.
Małopolska Policja skontrolowała także 9539 akwenów, w tym tzw. dzikich kąpielisk, a także wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei sprawdzała dworce i ciągi kolejowe.
Działania Państwowej Straży Pożarnej
Małopolscy strażacy interweniowali 15 804 razy w czasie wakacji. Uczestniczyli m.in. w akcjach ratunkowych na drogach (1460 zdarzeń). Do pożarów wyjeżdżali co 1 h 12 min 19 s, do zagrożeń miejscowych – co 7 min 34 s.
5009 razy wzywani byli w związku z owadami błonkoskrzydłymi i 4427 w odniesieniu do skutków zdarzeń atmosferycznych (28 – zerwany dach, 119 – uszkodzony dach).
Kontrolowali także obozy harcerskie. W 14 przypadkach w związku z decyzją organizatora prewencyjnie ewakuowano uczestników w miejsce schronienia.
Interwencje strażackie dotyczyły też gospodarstw rolnych: 22 pożarów maszyn rolniczych i 20 miejscowych zagrożeń związanych z maszynami (przewrócenie, wciągniecie kończyny itp.). W tych zdarzeniach 12 osób zostało rannych, a 3 osoby zginęły.
153 zgłoszenia dotyczyły obecności tlenku węgla. W 79 potwierdzono jego obecność.
Okiem Małopolskiego Kuratora Oświaty
Jak wynika z danych Kuratorium Oświaty w Krakowie, w Małopolsce zorganizowanych było 4038 wypoczynków, zarejestrowanych w bazie prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Obejmowały one zarówno formę wyjazdową, jak i w miejscu zamieszkania. Uczestniczyło w nich łącznie 155 259 dzieci i młodzieży.
Pracownicy Kuratorium Oświaty w Krakowie przeprowadzili w czasie wakacji 352 kontrole wypoczynku. W jednym przypadku wydano decyzję z rygorem natychmiastowej wykonalności o zakończeniu wypoczynku i zorganizowaniu powrotu uczestników do miejsca zamieszkania.
Wśród 62 zgłoszonych do Małopolskiego Kuratora Oświaty wypadków i urazów, jakich doznali uczestnicy wypoczynku zorganizowanego, najczęstszymi urazami były skręcenia stawu skokowego i złamania kończyn.
Jak podkreśla Kuratorium Oświaty w Krakowie, nadal konieczne jest edukowanie rodziców w zakresie możliwości, jakie daje ogólnodostępna baza wypoczynku znajdująca się na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jest to narzędzie pozwalające każdemu opiekunowi upewnić się, że wypoczynek, w którym uczestniczą jego dzieci, jest organizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Warto także przypominać, że wszelkie sytuacje budzące wątpliwości powinny być zgłaszane na bieżąco podczas trwania wypoczynku.
Pod nadzorem sanepidu
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Małopolsce w okresie letnim przeprowadziły kontrole 840 turnusów wypoczynku w 655 obiektach. Sprawdzano m.in. stan sanitarnohigieniczny i techniczny pomieszczeń mieszkalnych i sanitarnych, warunki do uprawianiu sportu i rekreacji, przestrzeganie podstawowych zasad higieny, dostęp do środków higieny osobistej oraz zapewnienie opieki medycznej. Przeprowadzone czynności wykazały nieprawidłowości w trakcie 7 kontroli.
Weryfikowano również warunki żywienia. Łącznie przeprowadzono 435 kontroli w 406 stołówkach. Nieprawidłowości zostały wykazane w 21 obiektach.
W okresie wypoczynku letniego nie odnotowano zatruć grzybami. Wystąpiło natomiast 6 epizodów zatruć pokarmowych. Największe dotyczyło 22 przebywających na wypoczynku dzieci. Najczęstszą przyczyną był norowirus. W jednym przypadku pobrane próbki wykazały obecność bakterii Escherichia coli.
Państwowa Inspekcja Sanitarna podejmowała także działania związane z zapewnieniem bezpiecznych warunków sanitarnych na basenach, kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w okresie wakacji. Sprawdzono 97 pływalni, z czego w 3 stwierdzono nieprawidłowy stan sanitarno-higieniczny.
Pobrano także 530 próbek wody do badań. Przeprowadzone testy sporadycznie wskazywały przekroczenie parametrów.
Czasowo wyłączono z użytkowania 26 niecek basenowych w 16 obiektach z uwagi na przekroczenie mikrobiologiczne (w tym Legionella sp.).
Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawowała nadzór nad 17 kąpieliskami oraz 2 miejscami okazjonalnie wykorzystywanymi do kąpieli. W zakresie kontroli warunków sanitarno-technicznych infrastruktury – nie stwierdzono nieprawidłowości. Jakość wody również nie budziła zastrzeżeń z wyjątkiem jednostkowych przypadków.
Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego i „Bezpieczny autokar”
Tradycyjnie w okresie wypoczynku dzieci i młodzieży nad ich bezpieczną podróżą po Małopolsce czuwała także Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w Krakowie. W ramach działań „Bezpieczny autokar” inspektorzy prowadzili wzmożone kontrole autokarów, którymi podróżowali pasażerowie do 18. rokużycia.
Podczas minionych wakacji przeprowadzono 227 takich kontroli. Ujawniono 31 naruszeń, w wyniku których wszczęto postępowanie administracyjne wobec przedsiębiorcy. Nałożono 79 mandatów za popełnione wykroczenia drogowe. Zatrzymano 10 dowodów rejestracyjnych i wydano 5 zakazów dalszej jazdy. Najczęstsze nieprawidłowości dotyczyły: usterek układu hamulcowego, niesprawnego zawieszenia, niesprawnego oświetlenia czy braku aktualnych badań technicznych.
Jak zaznacza WITD, zauważalna jest coraz większa świadomość rodziców i opiekunów w zakresie bezpiecznego podróżowania. Z każdym rokiem wzrasta liczba autobusów zgłaszanych do kontroli przed rozpoczęciem wycieczki.
Na straży zdrowia i bezpieczeństwa
Prawie 300 tys. połączeń odebrali w okresie wakacyjnym operatorzy numerów alarmowych pracujący w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie. Blisko 150 tysięcy zgłoszeń na numer 112 w lipcu tego roku to o prawie 32 tysiące więcej połączeń niż na przykład w styczniu.
Wśród nich znalazło się m.in. 10209 zgłoszeń dotyczących komunikacji drogowej, 3660 - kradzieży lub kradzieży z włamaniem, 1458 – pożarów. 1408 zgłoszeń dotyczyło zaburzeń psychicznych, a 1065 prób samobójczych. Blisko 190 tys. zgłoszeń było niezasadnych.
Podczas okresu wakacyjnego zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały do pacjentów blisko 47 tys. razy. Dyspozytorzy medyczni przyjęli 84 314 połączeń. Wśród nich odnotowali sporo zgłoszeń do użądleń przez owady. Użądlenia te często wywoływały gwałtowne reakcje organizmu. Wiele było zgłoszeń dotyczących zasłabnięć spowodowanych najprawdopodobniej wysokimi temperaturami.
Na szczęście nie zdarzeń, które wymagałyby uruchomienia procedury zdarzenia z dużą liczbą poszkodowanych.
Warto przypomnieć, że choć zakończył się czas wypoczynku letniego dzieci i młodzieży, nadal są prognozowane upalne dni. Dyspozytorzy medyczni przypominają, że należy wówczas szczególnie pamiętać o nakryciu głowy i nawodnieniu organizmu. Wyjątkowa uwaga i troska należy się osobom starszym i dzieciom. Jeśli doszło do narażenia na wysokie temperatury i wystąpiły lżejsze objawy – można spróbować się schłodzić. W przypadku wystąpienia symptomów takich jak: zawroty głowy i silny ból głowy, podwyższona temperatura ciała, osłabienie, zaburzenie widzenia czy utrata przytomności lub gdy lżejsze objawy nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem. Natomiast jeśli dojdzie do utraty przytomności lub wspomniane objawy nasilą się, należy skonsultować się z numerem alarmowym 112 lub zadzwonić pod nr 999.
Czas powrotu do szkoły
Po zakończeniu wypoczynku letniego nadszedł czas powrotu do szkoły. W pierwszym miesiącu nauki policjanci szczególnie intensywnie czuwają nad bezpieczeństwem uczniów. W ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” prowadzone są działania profilaktyczno-edukacyjne, jak również kontrolne.
Małopolska Policja przypomina, że pomimo wzmożonych działań funkcjonariuszy to opiekunowie powinni poświęcić szczególną uwagę i zatroszczyć się o ty, by ich podopieczni poruszali się w sposób bezpieczny. Najlepsza droga do i ze szkoły to ta, która jest najbezpieczniejsza – nienajkrótsza. Taką drogę należy nie tylko pokazać dziecku, ale także kilkukrotnie wspólnie pokonać, ćwicząc prawidłowe postawy i zwracając uwagę na zagrożenia związane z ruchem drogowym. Dziecko do 7. roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat.
Policja apeluje i przypomina również o obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych lub w specjalnych urządzeniach przytrzymujących, tzw. podstawkach.
Aktywni błękitni – szkoła przyjazna wodzie
Zachęcamy również do skorzystania w nowym roku szkolnym 2024/2025 z programu „Aktywni błękitni”, który w Małopolsce koordynuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, we współpracy m.in. z Policją i Strażą Pożarną. Wraz z pierwszym dzwonkiem ruszył nabór do nowej edycji.
Celem programu jest wykształcenie prawidłowych postaw i nawyków wśród dzieci i młodzieży. Chodzi o promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, ochronie środowiska i bezpiecznej rekreacji wodnej. Edukacja odbywa się poprzez m.in.: kameralne lekcje, wycieczki na obiekty hydrotechniczne, wydarzenia plenerowe, konkursy, akcje sprzątania czy sadzenia drzew.
W minionym roku szkolnym 2023/2024 w Małopolsce w programie uczestniczyły 32 szkoły podstawowe (2500 uczniów). W ramach 9 wycieczek szkolnych zwiedzono m.in. obiekty takie jak ZW Świnna Poręba, ZW Dobczyce, Stopień Wodny Dąbie.
Więcej na temat programu: https://www.gov.pl/web/wody-polskie/otwieramy-nabor-do-kolejnej-edycji-programu-edukacyjnego-aktywni-blekitni--szkola-przyjazna-wodzie
Za: Małopolski Urząd Wojewówdzki w Krakowie.