Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 15.09.2021, 12:00
Po serii pożarów będą kontrole w zakładach zajmujących się obróbką drewna
W ostatnim czasie na terenie powiatu suskiego doszło do kilku pożarów w zakładach zajmujących się obróbką drewna. W związku z zaistniałą sytuacją planowana jest aktualizacja strażackiego planu czynności kontrolno – rozpoznawczych o dodatkowe zakłady tego typu.

-Czynności kontrolno–rozpoznawcze wykonywane są na podstawie rocznego planu czynności kontrolno–rozpoznawczych. Roczny plan sporządza się na postawie paragrafu 2 rozporządzenia MSWiA z dnia 24 października 2005r. w sprawie czynności kontrolno-rozpoznawczych przeprowadzanych przez Państwową Straż Pożarną (Dz. U. Z 2005, Nr 225, poz. 1934). W bieżącym planie na 2021 rok wśród obiektów produkcyjno – magazynowych (PM) przeznaczonych do kontroli, 15 z nich to obiekty PM zajmujące się obróbką drewna. W związku z ostatnimi pożarami planowana jest aktualizacja planu czynności kontrolno – rozpoznawczych  o dodatkowe zakłady tego typu. Ilość zaplanowanych kontroli obiektów na jednego funkcjonariusza pionu kontrolno – rozpoznawczego wynosi 60 na rok. Obsada etatowa pionu kontrolno – rozpoznawczego to dwóch funkcjonariuszy. KP PSP Sucha Beskidzka przeprowadza 120 kontroli roczne. W liczbie kontroli zawarte są czynności kontrolne z zawiadomienia o zakończeniu obiektu budowlanego, opiniowanie obiektów na wniosek właściciela lub użytkowników obiektów. Wśród obiektów przewidzianych do kontroli znajdują się obiekty zagrożenia ludzi (ZL): ZL I, ZL II, ZL III, ZL V i PM.  Kontroli w zakładach związanych z obróbka drewna to rocznie ok 15 plus odbiory obiektów wynikające ze zgłoszeń - informuje Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej mł. bryg. Łukasz Białończyk.


W trakcie czynności kontrolno-rozpoznawczych przeprowadzonych w zakładach zajmujących się obróbka drewna najczęstsze nieprawidłowości to:

- brak zaopatrzenia w wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru dla obiektu,

- brak protokołów przeglądu instalacji użytkowych i pożarowych,

- błędnie określona gęstość obciążenia ogniowego.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image