Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 22.09.2017, 20:02
Nowa metoda oszustów - "na komornika" - fałszywy komornik zatrzymany
Na terenie miasta Sucha Beskidzka w ostatnim czasie odnotowano oszustwo na tzw. „komornika”. Policjanci z Wydziału Kryminalnego KPP w Suchej Beskidzkiej szybko ustalili i zatrzymali oszusta.

Kilka dni temu 70-letnią mieszkankę Suchej Beskidzkiej odwiedził mężczyzna, który podawał się za komornika sądowego, wykonującego czynności egzekucyjne wobec jej syna. Mężczyzna w trakcie rozmowy wskazywał wartościowe rzeczy, spisywał je jako zajęcie komornicze i oświadczył, że za kilka dni przyjedzie po te rzeczy. Na koniec zażądał od kobiety 75 złotych tytułem zwrotu kosztów dojazdu, które ona  łatwowiernie mu przekazała.

Policjanci szybko wytypowali i zatrzymali oszusta, który przyznał się do zarzutu.
Za oszustwo grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

Warto wspomnieć, że na terenie całego kraju dochodzi do podobnych oszustw, a kwoty wyłudzonych pieniędzy są znacznie wyższe. Oszuści działają pod tzw. „legendą”, czyli kontaktują się z potencjalną ofiarą i przedstawiają wymyśloną historię.

Znamy przypadki, gdzie mężczyźni lub kobiety podając się za krewnego (wnuczka, siostrzenicę, synową), administratora, policjanta, pracownika Centralnego Biura Śledczego Policji, czy innych, wykorzystują łatwowierność najczęściej samotnych, starszych osób - choć takich „naiwnych” nie brakuje i wśród młodych- i doprowadzają ich do utraty oszczędności życia. Stają się coraz bardziej wyrafinowani i coraz częściej starają się uprawdopodobnić opisywane okoliczności udziałem kogoś zaufanego.

Najczęściej na numer stacjonarny starszej osoby dzwoni oszust podający się za członka rodziny i mówi np., że spowodował wypadek samochodowy i pilnie potrzebuje pieniędzy na zapłacenie ofierze wypadku, aby uniknąć wezwania policji i rozprawy sądowej. Chwilę później oszust ponownie dzwoni, podając się za „policjanta”, czy „funkcjonariusza CBŚP” ścigającego szajkę takich przestępców i prosi o przekazanie pieniędzy, aby sprawców zatrzymać na gorącym uczynku, ewentualnie sugeruje przekazanie pieniędzy na podane przez siebie konta, aby „uchronić” majątek pokrzywdzonego. W przypadku braku pieniędzy w miejscu zamieszkania poleca np.  wypłacić pieniądze z konta lub zaciągnąć kredyt. Pieniądze po „akcji” mają wrócić do właściciela.

Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Dlatego przypominamy i apelujemy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze;

- prosić o osobisty kontakt osoby podającej się za naszego krewnego,
- nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki nawet o kilka dni,
- nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel,
- potwierdzić informację u innych członków rodziny,
- poinformować o takiej sytuacji Policję.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image