Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 25.01.2019, 15:02
Juszczyn: Dwie interwencje związane z nieodpowiednią opieką nad psami
Niskie temperatury zagrażają nie tylko zdrowiu i życiu ludzi - skutki chłodu odczuwają też zwierzęta. Jest to szczególnie istotne, gdy ich właściciele nie dbają o nie w wystarczający sposób. Pamiętajmy: „zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Art. 1 ust. 1 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r o ochronie zwierząt.”

W czwartek w miejscowości Juszczyn miały miejsce dwie interwencje związane z nieodpowiednią opieką nad psami. Interwencje zgłosili pracownicy fundacji dla zwierząt z Krakowa.

Pierwsza interwencja dotyczyła pieska, który był utrzymywany w niewłaściwych warunkach bytowania. Pracownicy fundacji oraz policjanci ujawnili, że pies miał brak dostępu do wody, brak odpowiedniej izolacji budy, zbyt krótki łańcuch – około 1 metr – a Ustawa o ochronie zwierząt mówi, że długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry. Właściciel pieska, starszy mężczyzna, podczas interwencji nie miał również skrupułów, żeby unieść łańcuch przytwierdzony do obroży zapiętej na szyi psa i szarpać go, a następnie kopnąć nogą. W tej sytuacji policjanci nie mieli już wątpliwości, że właściciel znęca się nad swoim psem. Zwierzę zostało przekazane pracownikom fundacji, a mężczyzna odpowie za znęcanie się nad zwierzęciem, za co grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3.

Druga interwencja również dotyczyła złych warunków utrzymania zwierzęcia. Pies rasy mieszanej przebywał w nieocieplonej klatce konstrukcji drewnianej, w odchodach. Jak ustalono, nie miał też odpowiednich szczepień. Ustalono także, że właścicielka była w posiadaniu jeszcze jednego psa, który według niej tydzień temu zdechł ze starości, ale nie chciała powiedzieć co się stało z truchłem psa. Pracownicy fundacji przekazali wytyczne co do poprawy miejsca trzymania psa i zobowiązali do usunięcia uchybień w terminie dwóch tygodni. W związku ze stwierdzonymi uchybieniami bytowymi oraz brakiem szczepień właścicielka odpowie za wykroczenie. Co do drugiego psa zostaną podjęte czynności w celu ustalenia, czy pies zdechł ze starości i został nielegalnie zakopany – za co grozi kara grzywny nawet do 1000zł, czy doszło do popełnienia przestępstwa, bo według pracowników fundacji, pies był przetrzymywany w sposób niewłaściwy co mogło się przyczynić do jego śmierci.

Policjanci zapowiadają, że takie kontrole będą się odbywały coraz częściej, dlatego należy się spodziewać ich w każdym czasie.

Wyciąg z Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt

Art. 9.1.  Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
2. Zabranie się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

Art. 9a. Osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję.

Art. 35. 1 Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 5 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1-4 podlega karze pozbawienia wolności do lat 3
1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.
2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2 sąd orzeka przepadek zwierzęcia, jeśli sprawca jest jego właścicielem.
…..
5. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a, lub 2, sąd orzeka nawiązkę w wysokości od 1000zł do 100000zł na wskazany cel związany z ochroną zwierząt.

Art. 37.1. Kto narusza nakazy albo zakazy określone w art. 9 (……..) podlega karze aresztu albo grzywny.
2. usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo do czynu określonego w ust. 1 jest karalne

fot. zdjęcie poglądowe/La Fauna


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image