Z OSTATNIEJ CHWILI
Zapraszamy do obejrzenia 2 odcinka naszej filmowej serii: Leśne Ścieżki Powiatu Suskiego / Koncert Pieśni Wielkopostnych Stabat Mater / Dofinansowanie na zakup kompostowników / Zembrzyce z dotacją na usuwanie skutków osuwiskowych ruchów ziemi / Sandra Gołuszka laureatką ogólnopolskiego konkursu saksofonowego / Ukończenie cyklu szkoleń kierowcy-konserwatora sprzętu ratowniczego OSP / W kwietniu ZUS wypłaci tegoroczne trzynaste emerytury / Startuje nowe Czyste Powietrze – więcej wsparcia, prostsze zasady / Pożar samochodu w Lachowicach
Dodano dnia 23.03.2025, 13:32
"Iskry Niepodległej" - niezwykłe widowisko w Makowie Podhalańskim.

Iskry Niepodległej to widowisko Instytutu Adama Mickiewicza o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat. Umieszczono je w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, dzięki czemu może podróżować po Polsce. Kosmiczny design, cyfrowa opowieść i elementy interaktywne dostępne będą bezpłatnie w miejscowościach we wszystkich województwach.

W projekcie ISKRY NIEPODLEGŁEJ zastosowano unikalne rozwiązania technologiczne, by stworzyć dla gości naczep niezapomniane doświadczenie immersyjne, działające na różne zmysły. Nowoczesne technologie połączono z faktami i postaciami historycznymi, by stworzyć opowieść o niepodległości Polski przez pryzmat postaci, których sukcesy odnoszone w różnych dziedzinach życia mogą być inspiracją dla każdego.


ISKRY NIEPODLEGŁEJ to wybitne postaci z ostatnich 100 lat, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Bohaterami mobilnego spektaklu są wybitne postaci, te o których pamiętamy i te nieco zapomniane. Ich osiągnięcia pośrednio lub bezpośrednio wpływają na nasze życie. Instytut Adama Mickiewicza zadbał o pokazanie bohaterów z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu. Choć dla każdego rozdziału opowieści przygotowano charakterystyczny design graficzny i skomponowano muzykę, razem tworzą wspólną całość.


Idea wyrażona w narracji, że siłą społeczeństwa jest różnorodność, była także obecna przy powstawaniu naczep. Projekt powstawał dzięki współpracy polskich producentów z kilku różnych firm. Eksperci z różnych dziedzin połączyli siły i wiedzę, by zbudować naczepy ekspozycyjne, zaprojektować przestrzeń, przetestować rozwiązania technologiczne i przygotować treści merytoryczne. Zadbano o szczegóły przy wypracowywaniu formuły mobilnego spektaklu projektując rozwiązania takie jak mobilny ekran transparentny, wykreowane przez AI obrazy na backlightach, czy konstrukcja narratora opowieści — cyfrowego bytu. Doświadczenie wizyty wspiera aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala lepiej poznać świat ISKIER NIEPODLEGŁEJ.


Naczepy pozwalają na zapewnienie szerokiego dostęp do oferty edukacyjno-kulturalnej w miejscowościach w całej Polsce dzięki mobilnemu charakterowi projektu. Organizatorzy mają nadzieję, że wizyta w mobilnym centrum edukacji ISKRY NIEPODLEGŁEJ stanowić będzie inspirację dla gości i zbuduje przekonanie, że niezależnie od talentów każdy może być iskrą zmieniającą świat.


Projekt sfinansowany ze środków budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Źródło: Makowskie Centrum Kultury/Iskry Niepodległej






Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image