Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl oraz Telewizja Internetowa PowiatSuski24 po więcej informacji z regionu. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 26.09.2024, 13:01
Już jutro startuje 40 Babiogórska Jesień!
Już jutro rozpoczyna się 40 edycja wyjątkowego festiwalu – Babiogórskiej Jesieni, będącego największym świętem Górali Babiogórskich.

Babiogórska Jesień, jako jedno z najważniejszych wydarzeń w rejonie Beskidów corocznie prezentuje folklor babiogórski oraz sztukę ludową regionu, które są niezwykle wartościowym elementem szeroko pojętej kultury ludowej. Impreza, od początku swojego istnienia wypracowała własny, niepowtarzalny charakter. Babiogórska Jesień przywraca pamięć o pasterskiej przeszłości regionu. Odbywa się u schyłku sezonu wypasowego, którego koniec wyznacza dzień św. Michała Archanioła. Głównym zaś punktem Babiogórskiej Jesieni jest powitanie jesiennego redyku – powrót pasterzy z owcami do wsi.


Babiogórska Jesień od początku skupia rzesze turystów, wczasowiczów i mieszkańców gminy, którzy przybywają, by posłuchać góralskiej muzyki i wziąć udział we wspaniałej zabawie, pełnej góralskiego tańca, muzyki, gawęd i obrzędów. Imprezie towarzyszą Targi Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego oraz liczne pokazy, warsztaty, działania edukacyjne dla dzieci.


Tematem tegorocznej edycji festiwalu są KORZENIE KULTURY BABIOGÓRSKIEJ. Babia Góra, wędrówka wołoska, granica i człowiek na granicy, mniejszości narodowe i etniczne przebywające w regionie – te wszystkie czynniki wpłynęły na kształtowanie kultury Babiogórców - jej sfery materialnej i symbolicznej. Właśnie poprzez te zagadnienia będziemy sięgać do źródeł, wracać do korzeni babiogórskiego dziedzictwa podczas jubileuszowej, 40 Babiogórskiej Jesieni.


Festiwal odbędzie się w terminie 27-29 września 2024 r. Szczegóły wydarzenia można odnaleźć w social mediach: 40. Babiogórska Jesień Facebook oraz na stronie internetowej: www.babiogorskajesien.pl

Organizatorem wydarzenia jest Babiogórskie Centrum Kultury im. dr Urszuli Janickiej-Krzywdy w Zawoi, partnerem Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Samorząd Gminy Zawoja podaje również informacje o parkingach. Na poniższych zdjęciach znajdziecie program, mapę oraz opis z oznaczeniami parkingów. Władze Gminy Zawoja proszą o zapoznanie się z tymi informacjami, ponieważ niektóre miejsca będą dla Organizatorów i Służb, które muszą znajdować się blisko festiwalu. 


Parking I oraz parking II (Korona Ziemi) są ogólnodostępne.

Parking III (Zawoja Widły) jest dla Służb, TV oraz Organizatorów.

Parking IV (Zawoja Wilczna obok kościoła) jest przeznaczony dla autokarów BJ.

Parking V (Zawoja Składy) jest ogólnodostępny.




Źródło: Babiogórskie Centrum Kultury im. dr Urszuli Janickiej-Krzywdy w Zawoi.
Foto: Michał Sośnicki - Redyk w Zawoi.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image