Z OSTATNIEJ CHWILI
Wieczorna interwencja Straży Pożarnej w Stryszawie / 700 000 zł dla szpitala w Suchej Beskidzkiej / Szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast / Poszukiwani listem gończym z gminy Stryszawa! / Mając prawie 2 promile z impetem wjechał w ogrodzenie / Powiatowy Konkurs Recytatorski Szkół Podstawowych klas VI-VIII / Interwencja Straży Pożarnej w Stryszawie oraz Łętowni / Prowadził samochód pod wpływem narkotyków. Został zatrzymany / Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej Młodzież Zapobiega Pożarom - eliminacje powiatowe / Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - Twój głos w sprawie bezpieczeństwa! / Edukacja zawodowa na pierwszym miejscu / Interwencja Straży Pożarnej w Łętowni / Od kwietnia wzrosły jednorazowe odszkodowania wypadkowe z ZUS: sprawdź zmian
Dodano dnia 31.05.2024, 11:07
Dzisiaj rozpoczyna się Święto Zabawki Ludowej w Stryszawie – Festiwal lokalnej kultury i tradycji.
W Stryszawie – miejscowości położonej w Beskidzie Żywieckim - co roku odbywa się wyjątkowe wydarzenie kulturalne o nazwie Święto Zabawki Ludowej. To impreza folklorystyczna, która celebruje bogate dziedzictwo lokalnego rzemiosła, jakim jest zabawkarstwo i promuje wartości związane z tradycją rodzinną oraz regionalną.

Święto Zabawki Ludowej to jedyna w Polsce impreza folklorystyczna promująca unikatowe tradycje zabawkarskie Stryszawy i okolic. Każda jej edycja ma swój unikalny temat, skupiający się na różnych aspektach zabawkarstwa, takich jak wozy, bryczki, koniki, kołyski czy ptaszki. Organizatorzy przygotowują liczne konkursy dla dzieci i młodzieży, warsztaty edukacyjne oraz występy zespołów regionalnych oraz artystów ludowych.

Wszystko zaczęło się w roku 1995, kiedy to otwarto Warsztaty Twórcze w Stryszawie, gdzie dzieci i młodzież pod okiem twórców ludowych uczyli się tworzyć drewniane zabawki. Pierwsze Święto Zabawki lokalna społeczność i instytucje zorganizowały w roku 1997 i tradycja jego organizowania jest kultywowana do dnia dzisiejszego.

Święto ma również wymiar edukacyjny. Przez organizację warsztatów dla najmłodszych, uczniowie mają możliwość poznania historii zabawkarstwa i technik wytwarzania zabawek. To ważny element przekazu tradycji i kultury lokalnej do kolejnych pokoleń.

Wydarzenie to cieszy się wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz lokalnych władz, co świadczy o jego znaczeniu dla promocji kultury ludowej i regionalnej. W roku 2024 impreza stała się „Wizytówką Małopolski”, a Patronat Honorowy nad nią objął Marszałek Województwa Małopolskiego.


27. Święto Zabawki Ludowej odbędzie się w dniach 31.05.2024 - 02.06.2024, a motywem przewodnim będą koniki (zwane "wyścigowcami", koniki na desce z kółkami, na kółkach i na biegunach), znane od pokoleń dawne formy drewnianych zabawek ludowych wytwarzanych w żywiecko-suskim ośrodku zabawkarskim.

Na Święcie Zabawki nie brakuje również atrakcji dla dzieci oraz gwiazd polskiej estrady; w tym roku przed zgromadzoną publicznością wystąpi KASIA CEREKWICKA z zespołem oraz kabaret JURKI. Szczegóły na plakatach!

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image