Kriochirurgia - podstawowe wiadomości
Nazwa ta odnosi się do leczenia chirurgicznego, który wykorzystuje działanie ciekłego, zimnego azotu do zamrażania, a tym samym do usuwania różnych, patologicznych zmian skórnych. Warto wspomnieć, że temperatura używanego preparatu sięga do ok -190 st. C, a specjalne aplikatory i sondy pozwalają na precyzyjne podanie podtlenku azotu, dokładnie w miejsca, które pragnie się usunąć. Nie jest ważne, jaki mają rozmiar - kriochirurgia poradzi sobie z nimi znakomicie.
Zabieg ten wykorzystywany jest w różnych dziedzinach medycyny: dermatologii, chirurgii naczyniowej, laryngologii, okulistyce, ginekologii oraz w medycynie estetycznej. Tak szerokie zastosowanie metody wymrażania świadczy o jednym - zabieg ten jest nie tylko bezpieczny, ale i skuteczny.
Kiedy można stosować kriochirurgię?
Z metody tej mogą korzystać wszyscy - zarówno dzieci, jak i dorośli. Nie ma znaczenia wiek, płeć ani stan zdrowotny. Kriochirurgię cechuje duże bezpieczeństwo, dlatego jest odpowiednia dla kobiet w ciąży, osób w wieku podeszłym i schorowanych. W jakich sytuacjach metoda ta jest skuteczna? Jak mówi dermatolog z http://www.adedermatologia.pl/:
Każda dziedzina medyczna wykorzystuje kriochirurgię do innych zabiegów - w dermatologii jest to metoda usuwania zmian skórnych, takich jak:
- brodawki wirusowe,
- brodawki łojotokowe,
- włókniaki,
- modzele,
- naczyniaki,
- bliznowce,
- itp.
Ponadto można wykorzystywać ją do usuwania różnorodnych narośli na skórze, plam soczewicowatych, rogowacenia skóry, a także do leczenia trądziku różowatego i nie tylko.
Zasady działania kriochirurgii
Jak to możliwe, że wymrażanie patologicznych zmian skórnych jest bezpieczne i skuteczne? Za pomocą precyzyjnych sond i aplikatorów kontaktowych zmienione tkanki ulegają silnemu zamrożeniu, a następnie rozmrożeniu. Po kilkukrotnym powtórzeniu tego procesu tkanka ulega zniszczeniu i w sposób naturalny oddziela się od zdrowej skóry. Nie stosuje się tu żadnych cięć - a to wpływa na bezpieczeństwo i nieinwazyjność zabiegu.
Obecnie wykorzystywana technologia pozwala lekarzom na precyzyjne określenie czasu mrożenia oraz szerokości i głębokości oddziaływania azotu. Dzięki temu nie trzeba obawiać się zbytniej ingerencji kriochirurgii w strukturę skóry i niepożądanych efektów na zdrowej tkance.
Na rynku dostępnych jest kilka aparatów do przeprowadzenia kriochirurgii. Jednym z lepszych, który pozwala na dokładną kontrolę lekarza nad zabiegiem jest Cyro-S Mini. Warto szukać miejsc, które wyposażone są w nowoczesny sprzęt oraz zatrudniają specjalistów z zakresu dermatologii i dermatologii estetycznej.
Zalety zabiegu wymrażania
Na popularność kriochirurgii wpływa kilka czynników. Oprócz tego, że nie posiada ograniczeń wiekowych i prawie żadnych ograniczeń zdrowotnych można wymienić szereg innych zalet. Wśród nich znajdzie się m.in.:
- brak blizn po usuwaniu znamion itp.
- szybkie gojenie się miejsc poddanych zabiegowi,
- krótki czas trwania zabiegu,
- brak okresu rekonwalescencji,
- bezbolesność (zimno działa jak znieczulenie)
Wszystko to sprawia, że kriochirurgia jest zabiegiem na miarę XXI wieku i z pewnością będzie popularna przez następne kilkanaście lat.
Warto wiedzieć o jeszcze jednej rzeczy. Decyzję o rozpoczęciu leczenia za pomocą krioterapii może podjąć jedynie lekarz. Konsultacje dermatologiczne są konieczne w przypadku usuwania zmian skórnych. Jeśli istnieje podejrzenie, że dana narośl może być stanem nowotworowym, należy wyciąć ją metodami tradycyjnymi. Musi ona wówczas trafić do histopatologa. Jeśli zostanie wymrożona - zniszczy się ją, a określenie typu zmiany nie będzie możliwe.
Więcej informacji: http://www.adedermatologia.pl/kriochirurgia/