Z OSTATNIEJ CHWILI
Interwencja Straży Pożarnej w Łętowni / Od kwietnia wzrosły jednorazowe odszkodowania wypadkowe z ZUS: sprawdź zmiany / Policyjny pościg za mieszókańcem powiatu suskiego / Mammobus zaparkował już w Suchej Beskidzkiej / Jordanów: Złamał zakaz sądowy. Został rozpoznany przez dzielnicowego / Konkurs Grantowy Działaj Lokalnie 2025 / Jadwiga i Kinga wydrążą tunele kolejowe / Emocje na spotkaniu z Karolem Nawrockim w Suchej Beskidzkiej - zobacz film
Dodano dnia 13.12.2024, 14:52
111 rocznica urodzin Franciszka Koziny z Zawoi, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych.
Poznajcie Franciszka Kozinę, który urodził się w 1913 roku w Zawoi.

Zaangażowany w działalność konspiracyjną podczas II wojny światowej staje się kurierem, przeprowadzającym uchodźców przez granicę na Słowację. Został aresztowany w 1940 roku i osadzony w więzieniu w Czarnym Dunajcu, a następnie przy ulicy Montelupich w Krakowie. Do KL Auschwitz trafił II transportem Polaków z 20 czerwca 1940 roku. W transporcie tym znaleźli się również inni więźniowie z powiatu suskiego.



„20 czerwca 1940 roku skierowano do KL Auschwitz drugi, liczący 313 osób, transport więźniów politycznych — 248 z więzienia w Wiśniczu Nowym i 65 więźniów z Montelupich w Krakowie. Więźniowie tego transportu rekrutowali się głównie spośród inteligencji krakowskiej i z Podhala. Było wśród nich wielu księży, zakonników, nauczycieli gimnazjalnych, adwokatów, studentów, uczniów, wojskowych. Większość z nich aresztowano w jesieni 1939 roku, w ramach akcji wymierzonej przeciwko inteligencji.”


KSIĘGA PAMIĘCI

Od tamtego czasu Franciszek Kozina stał się numerem 986. Początkowo wykonywał niewolniczą pracę w zakładzie ślusarskim, a następnie przy hodowli świń.
29 stycznia 1944 roku zostaje przeniesiony do KL Buchenwald. Przeżył piekło niemieckich obozów koncentracyjnych.

Cześć Jego pamięci!



źródło: Sebastian Śmietana.
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image