Zaangażowany w działalność konspiracyjną podczas II wojny światowej staje się kurierem, przeprowadzającym uchodźców przez granicę na Słowację. Został aresztowany w 1940 roku i osadzony w więzieniu w Czarnym Dunajcu, a następnie przy ulicy Montelupich w Krakowie. Do KL Auschwitz trafił II transportem Polaków z 20 czerwca 1940 roku. W transporcie tym znaleźli się również inni więźniowie z powiatu suskiego.
„20 czerwca 1940 roku skierowano do KL Auschwitz drugi, liczący 313 osób, transport więźniów politycznych — 248 z więzienia w Wiśniczu Nowym i 65 więźniów z Montelupich w Krakowie. Więźniowie tego transportu rekrutowali się głównie spośród inteligencji krakowskiej i z Podhala. Było wśród nich wielu księży, zakonników, nauczycieli gimnazjalnych, adwokatów, studentów, uczniów, wojskowych. Większość z nich aresztowano w jesieni 1939 roku, w ramach akcji wymierzonej przeciwko inteligencji.”
KSIĘGA PAMIĘCI
Od tamtego czasu Franciszek Kozina stał się numerem 986. Początkowo wykonywał niewolniczą pracę w zakładzie ślusarskim, a następnie przy hodowli świń.
29 stycznia 1944 roku zostaje przeniesiony do KL Buchenwald. Przeżył piekło niemieckich obozów koncentracyjnych.
Cześć Jego pamięci!
źródło: Sebastian Śmietana.