Alarm bombowy - kto ustala zasady postępowania?
Reguły zachowania się w takim przypadku zagrożenia terrorystycznego przedstawiło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zostały one opracowane we współpracy ze służbami porządkowymi, takimi jak policja, straż pożarna, a także wojsko. Dotyczą one ogólnie dwóch sytuacji. Pierwsza - gdy to Ty odkryjesz bombę. Druga - gdy zostało ogłoszone jej odkrycie w rejonie, w którym się znajdujesz.
Co zrobić, gdy znajdziesz ładunek wybuchowy?
Po odkryciu podejrzanego przedmiotu (np. porzuconej torby) lub naocznym rozpoznaniu ładunku wybuchowego, należy natychmiast zawiadomić policję bądź straż miejską. Jeśli sytuacja ma miejsce na terenie obiektu (np. galeria handlowa, zakład pracy, itp.), informację o odnalezieniu ładunku należy przekazać niezwłocznie także osobie odpowiedzialnej za dane miejsce lub najbliższemu przedstawicielowi ochrony. Podczas powiadamiania należy podać dokładną lokalizację odnalezionego przedmiotu, a także opisać jego wygląd. Jeśli w pobliżu znajdują się łatwe do zniszczenia elementy otoczenia (np. szklane witryny), należy koniecznie podać tę informację, co pozwoli służbom na przywiezienie odpowiedniego sprzętu do ich zabezpieczenia/ograniczenie skutków zniszczeń w przypadku eksplozji. Należy też sprawdzić, w jaki sposób można najszybciej usunąć się poza potencjalne pole rażenia bomby. Jeśli w jej sąsiedztwie lub pobliżu przebywają ludzie, należy ostrzec ich bez wzbudzania paniki, a następnie zabezpieczyć zagrożone miejsce do czasu przybycia policji lub straży pożarnej. Po przybyciu służb należy stosować się ściśle do komend osób dowodzących akcją. Nie wolno dotykać podejrzanego przedmiotu.
Co zrobić, gdy ogłoszono alarm?
Po ogłoszeniu alarmu należy przede wszystkim zachować spokój, co pozwoli uniknąć paniki, która potrafi wyrządzić większe szkody niż sama bomba. Należy w sposób zorganizowany opuścić zagrożony teren, w miarę możliwości zabierając z niego rzeczy osobiste (odzież wierzchnia, torebka, walizka, itp.). W przypadku włączenia parkingu w strefę zagrożenia, nie należy próbować ratować swojego samochodu czy motocykla. Po zakończeniu działań służb, pojazd będzie znowu dostępny, więc nie warto ryzykować życiem. Podobnie jak w poprzednim przypadku, także i tu należy stosować się ściśle do komend osób dowodzących akcją ratunkową oraz nie dotykać potencjalnej bomby.
A jeśli bomba wybuchła?
Jeśli znajdujesz się w miejscu, gdzie bomba już eksplodowała, wówczas powinieneś natychmiast wezwać odpowiednie służby - jeżeli nie ma ich na miejscu. Do czasu, gdy przybędzie policja, państwowa straż pożarna i służby medyczne, możesz nieść pomoc ludziom, udzielając pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Oczywiście należy zachować się zgodnie z przepisami, dotyczącymi tego typu działań. Jeśli na terenie katastrofy płonie ogień, a są takie możliwości, możesz również spróbować z nim walczyć do czasu przybycia jednostek OSP lub PSP, zachowując jednak podstawowe elementy bezpieczeństwa i posługując się adekwatnymi do sytuacji środkami gaśniczymi.
Kto rozbraja bombę?
Jeśli bomba została znaleziona, nie rozbroi jej państwowa ani ochotnicza straż pożarna. Zadanie to przeznaczone jest dla policyjnych i wojskowych saperów, którzy powinni przybyć niezwłocznie w miejsce jej odnalezienia.
Artykuł został przygotowany przez zespół redakcyjny http://remiza.com.pl/ .